Browar Hevelius
0%
BH_logo

Najciekawsze dzielnice Gdańska, które warto poznać bliżej.

Najciekawsze dzielnice Gdańska, które warto poznać bliżej.
author
admin
December 21, 2021

Wyruszmy razem w podróż po sześciu najciekawszych dzielnicach Gdańska. Podpowiemy Ci, co warto zobaczyć w każdej z nich. Prześledzimy historię tych miejsc i zahaczymy o kulinarne atrakcje.

Planując podróż do Gdańska, dobrze wiedzieć, gdzie warto udać się w pierwszej kolejności. To urokliwe miasto ma do zaoferowania bardzo wiele. Od zabytków po spokojne plaże. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Stare Miasto.

Stare Miasto i jego centralna lokalizacja jest idealna do odkrywania wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje Gdańsk. Ta historyczna część miasta zachwyca zabytkami, urokliwymi uliczkami i szerokim wyborem hoteli, pensjonatów oraz knajpek.

Na szczególną uwagę zasługuje Ratusz Starego Miasta. Jako jeden z niewielu gdańskich zabytków przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń.

Co warto zobaczyć na Starym Mieście?

– Ratusz Starego Miasta wzniesiony w XV wieku;
– Średniowieczny Wielki Młyn;
– Mały Młyn (dawny spichlerz);
– Dom Trzech Kaznodziei;
– Muzeum Poczty Polskiej, bohatersko bronionej we wrześniu 1939 roku;
– Bazylika Świętej Brygidy – kościół “Solidarności”;
– Kościół Świętej Katarzyny z 50-cioma dzwonami wieżowymi.

W Starym Kadrze.

W tej kawiarni filmowej, oprócz dobrej kawy możesz też skorzystać z darmowych seansów filmowych. To niebanalne, przytulne miejsce urzeknie Cię swoim klimatem.

Gdańsk Wrzeszcz.

Wrzeszcz to urokliwa dzielnica Gdańska, która nawiązuje do swojej przedwojennej historii. Znajduje się w samym sercu miasta. Jeśli szukasz miejsca, które posiada zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne elementy, Wrzeszcz jest lokalizacją, do której powinieneś się udać. 

W tej dzielnicy znajduje się z jednej strony ruchliwe centrum biznesowe i handlowe, a z drugiej Park Jaśkowa Dolina i Strzyża z pomnikiem przyrody – Wierzbą Białą o wysokości 794 cm. W okolicy znajdziesz wiele hoteli, więc wybór wygodnego miejsca na nocleg nie powinien być problemem.

Co warto zobaczyć we Wrzeszczu?

– Browar Hevelius swą historią sięgający XVI wieku;
– Park Jaśkowa Dolina z punktami widokowymi – jeden z pierwszych miejskich parków w Europie;
– Park Strzyża;
– Królewska Dolina;
– Ulica Wajdeloty;
– Park Kuźniczki;
– Gmach Politechniki Gdańskiej;
– Państwowa Opera Bałtycka;
– Kamienica na ulicy Lelewela 13 – mieszkanie Güntera Grassa.

Historia Wrzeszcza.

Dzielnica jest wzmiankowana od XIII wieku, kiedy to Krzyżacy utworzyli tu swoje gospodarstwa. W XIX wieku było to przede wszystkim miejsce wypoczynku dla bogatych kupców gdańskich. Z pewnością poczujesz to, odwiedzając Wrzeszcz.

Klimat tego miejsca tworzą odrestaurowane obiekty, historyczne budynki i obszary zielone, w których można prawdziwie wypocząć na łonie natury.

We Wrzeszczu możesz też wyruszyć śladami jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich Güntera Grassa. Ten laureat literackiej Nagrody Nobla mieszkał na ulicy Lelewela 13. W okolicy natkniesz się również na jego fontannę i ławeczkę. 

W swoich dziełach Grass wielokrotnie wracał do Wrzeszcza i miejscowego browaru – obecnego Heveliusa.

Początki browaru sięgają XVI wieku. To tu produkowano Jopean – popularne piwo o gęstej, słodkiej konsystencji. Przypisywano mu nawet lecznicze właściwości.

W XX wieku produkcja piwa ruszyła na zdecydowanie większą skalę. Powstał tu zakład przemysłowy z prawdziwego zdarzenia. 

W 2001 roku browar zamknięto. Mimo to tradycja browarnicza jest w tym miejscu nadal mocno wyczuwalna. 

Browar od wieków jest ważnym punktem miasta, o czym nie pozwala zapomnieć odrestaurowana, z szacunkiem do bogatej historii tego miejsca, zabudowa Browaru Hevelius. Kompleks obejmuje: Willę Dyrektora, Suszarnię, Maszynownię, Warzelnię oraz ceglane piwnice, w których mieści się restauracja Hewelke, a w przyszłości także imponująca strefa Spa z basenami i gabinetami zabiegowymi.

W okolicy znajduje się także Park Kuźniczki, w którym możesz odpocząć od zgiełku miasta. Podążając odnowioną ulicą Wajdeloty, dotrzesz do rokokowego Dworu Kuźniczki. Jego początki sięgają XVIII wieku.

Odrestaurowane kamienice i urokliwa kostka brukowa sprawiają, że po Wrzeszczu chce się spacerować bez końca.  

Restauracja Hewelke

Doskonały wybór dla osób lubiących kuchnię z różnych części świata. Nie zawiodą się tu też weganie oraz miłośnicy dobrego pieczywa – na miejscu działa rzemieślnicza piekarnia.

Śródmieście.

Günter Grass pisał nie tylko o Wrzeszczu. Nawiązywał również do centrum Gdańska, w tym: Placu Obrońców Poczty Polskiej, Wielkiej Zbrojowni, Baszty i Targu Węglowego.

Jeżeli zaciekawiliśmy Cię postacią tego noblisty, koniecznie odwiedź ulicę Szeroką. Tam znajdziesz jego rzeźby, rysunki i grafiki.

Śródmieście oczaruje Cię też uliczkami obfitującymi w kamieniczki, skwerami, knajpkami i zabudową, w której widać kupiecki charakter Gdańska.

Co warto zobaczyć w Śródmieściu?

– Fontanna z rzeźbą Neptuna;
– Ratusz Głównego Miasta z XIII wieku;
– Bazylika Mariacka – największy ceglany kościół na świecie;
– Brama Żuraw;
– Dwór Bractwa Świętego Jerzego;
– Wielka Zbrojownia z XVII wieku;
– Dwór Artusa – miejsce spotkań kupców –  i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Restauracja Kubicki.

To najstarsza restauracja w mieście. Jedząc tu pyszną, świeżą rybę, można podziwiać elementy architektury przedwojennej.

Wyspa Spichrzów.

W XVI wieku na wyspie mieściło się ponad 300 spichlerzy, stąd jej nazwa. Była ona typowo przemysłową dzielnicą Gdańska. Otacza ją Motława, Nowa Motława i Opływ Motławy.

Wyspa została niemal doszczętnie zniszczona przez wojska rosyjskie podczas II wojny światowej. Niektóre budynki nad Motławą udało się jednak odbudować i widać w nich wielowiekową historię.

Spacerując wzdłuż ulicy Stągiewnej, zobaczysz nowe budynki, wzniesione w stylu kamienic, jakie znajdowały się tu przed wojną.

Zatrzymując się w tutejszych hotelach, będziesz mógł podziwiać piękną panoramę nabrzeża. To doskonałe miejsce na romantyczną wycieczkę.

Co warto zobaczyć na Wyspie Spichrzów?

– Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna) z początku XVI wieku;
– Relikty spichlerzy: “Kamienny Niedźwiedź”, “Żołądź”;
– Oddział gdańskiego Muzeum Archeologicznego w Spichlerzu “Błękitny Baranek”;
– Spichlerze: “Steffen”, “Deo”, “Wisłoujście”, które przetrwały wojnę;
– Mosty: Zielony, Krowi, Rogoźników.

Chleb i Wino.

Wybierając się do tej restauracji musisz liczyć się z kolejkami. Nie rezygnuj jednak, bo warto spróbować makaronów i wypiekanego na miejscu pieczywa przy dobrym winie.

Oliwa.

Dzielnica Oliwa w Gdańsku to piękna, romantyczna okolica z oszałamiającą Katedrą Oliwską i dużym parkiem. To również najbardziej zielona część miasta, do której bez trudu dotrzesz komunikacją miejską. Jeżeli natura jest tym, co pragniesz zobaczyć najbardziej, Oliwa jest dla Ciebie idealnym miejscem.

Co warto zobaczyć w Oliwie?

– Archikatedra Oliwska z zabytkowymi organami;
– Park Oliwski z Ogrodem Botanicznym;
– Staw Młyński w dolinie Potoku Oliwskiego;
– Wzgórze Pachołek z widokiem na Zatokę Gdańską;
– Dolina Radości z Kuźnią Wodną i Potokiem Oliwskim;
– zabytkowa, willowa zabudowa;
– ulice: Stary Rynek Oliwski, Obrońców Westerplatte, Podhalańska.

Pierogarnia Mandu.

Wymarzona restauracja dla miłośników pierogów tradycyjnych, ale nie tylko. Mniej standardowe smaki, np. oreo, również można tu zamówić. Atutem Mandu jest fakt, że pierogi są tu robione na miejscu.

Jelitkowo.

Czy chcesz być blisko morza i mieć dostęp do wielu parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych i plaż? Jeżeli tak, na Twojej mapie podróży nie może zabraknąć przystanku w Jelitkowie. 

To także dobry wybór dla miłośników sportu, którzy chcą obejrzeć mecz na Ergo Arenie.

Co warto zobaczyć w Jelitkowie?

– Park Jelitkowski;
– piękna, spokojna plaża.

Manioca Restauracja Brazylijska.

W klimatycznej Manioce zjesz pyszne dania kuchni brazylijskiej. Poczujesz się tu niemal jak w Rio de Janeiro.

Cały Gdańsk ma w sobie urok. Bez względu na to, którą dzielnicę do zwiedzania wybierzesz, nie zawiedziesz się. Jednak tych sześć, opisanych powyżej miejsc, to wyjątkowe przystanki. W nich zbliżysz się do historii i będziesz miał okazję wypocząć dokładnie tak, jak lubisz. Na plaży, na spacerze, w restauracji lub muzeum. Udanej wyprawy.

Posted in ZwiedzanieTags:
+

Search Room

Required fields are followed by *