Browar Hevelius
0%
BH_logo

5 muzeów w Gdańsku, które musisz odwiedzić w trakcie swojego pobytu.

5 muzeów w Gdańsku, które musisz odwiedzić w trakcie swojego pobytu.
author
admin
March 24, 2023

Muzea w Gdańsku są imponujące i ich lista nie ogranicza się tylko do opisanych w tym artykule pięciu obiektów. Wierzymy jednak, że te 5 muzeów w Gdańsku dostarczą, które Ci niezapomnianych wrażeń.

Spis treści:
Najlepsze muzea w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej.
Europejskie Centrum Solidarności.
Muzeum Poczty Polskiej.
Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Narodowe Muzeum Morskie.
Inne zabytkowe miejsca w Trójmieście.
Hotel Quadrille w Gdyni. 

Jesteś miłośnikiem historii, który szuka ekscytującego sposobu na spędzenie czasu i poszerzenie swojej wiedzy? Gdańsk jest do tego świetnym miejscem. Ma on długą i fascynującą historię, a pięć niesamowitych muzeów oferuje unikalny wgląd w morską przeszłość miasta, jego rolę podczas II wojny światowej oraz wiele różnych artefaktów i dzieł sztuki, które zostały zachowane dla przyszłych pokoleń.

Muzea w Gdańsku są imponujące i ich lista nie ogranicza się tylko do opisanych w tym artykule pięciu obiektów. Wierzymy jednak, że te, które wybraliśmy, dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.

Najlepsze muzea w Gdańsku.

Gdańsk ma wiele wspaniałych muzeów do zwiedzania. Od historycznych eksponatów morskich z czasów Hanzy, po zabytki związane z ruchem Solidarności. Przyjrzyjmy im się bliżej.

  1. Muzeum II Wojny Światowej.
  2. Europejskie Centrum Solidarności.
  3. Muzeum Poczty Polskiej.
  4. Muzeum Narodowe w Gdańsku.
  5. Narodowe Muzeum Morskie.

Muzeum II Wojny Światowej.

To doskonałe miejsce do poszerzania wiedzy o II wojnie światowej. Otwarte w 2017 roku muzeum, oferuje wgląd w wydarzenia polityczne prowadzące do wojny i w jej przebieg (w tym Holokaust i sowietyzację Europy Środkowo-Wschodniej).

Co warto zobaczyć w Muzeum II Wojny Światowej?

– Archiwalne dokumenty;
– Maszyny bojowe;
– Rekonstrukcje ulic;
– Wspomnienia z wojny uwieczniane w różnej formie;
– Oryginalne i zreplikowane przedmioty z tego okresu;
– Krótkie filmy dotyczące wojny (również te kręcone podczas jej trwania).

Europejskie Centrum Solidarności.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to obowiązkowe muzeum dla każdego miłośnika historii. Opowiada ono o robotnikach i związkowcach z Solidarności oraz o ich walce o wolność i demokrację w latach 80-tych. Jej kulminacją był upadek muru berlińskiego w 1989 roku.

W muzeum można zobaczyć filmy, fotografie, a nawet dokumenty utajnione przez reżim sowiecki oraz wiele innych materiałów – w sumie niemal 1 800 obiektów.

Co warto zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności?

– Książkę skarg, wniosków i zażaleń;
– STAR – samochód milicyjny;
– Tablice postulatów strajkowych;
– Biurko Jacka Kuronia;
– Stoczniową suwnicę, na której pracowała sama Anna Walentynowicz.

Muzeum Poczty Polskiej.

Muzeum Poczty Polskiej ma wiele do zaoferowania. Znajdują się tu eksponaty dotyczące usług pocztowych oraz te związane z jej rolą podczas II wojny światowej. 1 września 1939 roku 56 bohaterskich obrońców stawiało tu opór hitlerowskiemu terrorowi. Bronili poczty przez 19 godzin, kiedy nacierało na nich 180 członków wojsk wroga.

Warto odwiedzić ten zabytkowy budynek z czerwonej cegły, na północnym skraju Starego Miasta, żeby dowiedzieć się więcej.

Co warto zobaczyć w Muzeum Poczty Polskiej?

– Rzeczy osobiste obrońców;
– Kopię niemieckiego planu ataku na placówkę;
– Zrekonstruowany pokój poczmistrza;
– Eksponaty związane z obroną poczty podczas II wojny światowej.

Muzeum Narodowe w Gdańsku.

To jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Mieści się w XV-wiecznym klasztorze franciszkanów, na południowych obrzeżach Starego Miasta. Zawiera ikonografię religijną, ołtarze z czasów średniowiecza i rokokowe wyposażenie. Straciło dużą część swoich eksponatów podczas II wojny światowej, ale nadal przechowuje wiele znanych, zachwycających dzieł sztuki.

Co warto zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku?

– Tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga;
– Ryciny Dürera i Rembrandta;
– Zabytki tekstylne sięgające XIII wieku;
– Dzieła sztuki nowoczesnej;
– Dzieła malarstwa holenderskiego, flamandzkiego i gdańskiego.

Narodowe Muzeum Morskie.

Muzeum mieści się nad brzegiem Motławy, na Starym Mieście. Znajduje się tu średniowieczny żuraw oraz pierwsza łódź gotowa do wypłynięcia na ocean, zbudowana w miejscowej stoczni. Ośrodek Kultury Morskiej (jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego) zgłębia historię gdańskiego portu hanzeatyckiego, bursztynowe szlaki handlu i to, jak żeglarstwo kształtowało miasto przez długie lata.

Co warto zobaczyć w Narodowym Muzeum Morskim?

– Żuraw – dźwig portowy;
– Statki: Sołdek i Dar Pomorza;
– Modele i ruchome makiety statków;
– Zrekonstruowany mechanizm napędowy (drewniane koło sterowe);
– Interaktywne stanowiska, w których można m.in. wywołać tsunami, czy sterować łodzią podwodną.

Inne zabytkowe miejsca w Trójmieście.

W Trójmieście spotkasz też budynki wypełnione historią po brzegi, w których możesz pysznie zjeść, a nawet zatrzymać się na kilka dni. Doświadcz wyjątkowego uroku hoteli, zlokalizowanych w zabytkowych wnętrzach, będących świadectwem przeszłości. Oferują one zarówno turystom jak i mieszkańcom Trójmiasta spokojną, cichą atmosferę.

Hotel Quadrille w Gdyni.

Miejsce to prawdopodobnie już w XIV wieku było siedzibą szlachecką. Sam pałac pochodzi z XVIII wieku, a przez lata miał wielu różnych właścicieli, gromadząc w swoich murach wyjątkowe historie.

Fasada budynku przeszła wielką metamorfozę w XIX wieku, kiedy to baron Wilhelm von Brauchitsch dodał jej neogotycki akcent. W czasie II wojny światowej pałac służył jako siedziba gestapo, ale wyszedł z tego bez szwanku i w 1946 roku został wpisany do rejestru zabytków.

W XXI wieku przekształcono go w luksusowy hotel butikowy i centrum konferencyjne. Obok powstał nowy budynek – Oficyna. Rozległy park został odnowiony oraz wypełniony alejkami i małą architekturą. Zmodernizowano także staw z efektowną fontanną i nastrojowym oświetleniem.

Zatrzymując się w Hotelu Quadrille można spędzić noc w apartamencie Thomasa Hardy’ego lub zanurzyć się w pokoju nazwanym na cześć Vladimira Nabokova. Tutaj historie Williama Szekspira i Lwa Tołstoja ożywają, dzięki pobytowi gości w ich imiennych pokojach. Poczuj siłę słowa pisanego, doświadczając tych klasycznych autorów w zupełnie nowy sposób.

Browar Hevelius w Gdańsku.

Browar Hevelius to świadectwo wielowiekowej tradycji piwowarskiej. W XVIII wieku, nad rzeką Strzyżą, powstał mały, drewniany browar i tak rozpoczęła się tradycja produkcji piwa we Wrzeszczu.

Na przestrzeni lat przechodził on wiele zmian. W 2001 roku wstrzymano produkcję piwa i zamknięto browar, ale kilka lat później przywrócono mu dawną świetność.

Obecnie dziedzictwo tego miejsca trwa w postaci kompleksu Browaru Hevelius i jego odrestaurowanych budynków: Willi Dyrektora, Suszarni, Maszynowni i Warzelni, a także starych piwnic.

Wewnątrz wysokie sufity, stare żeliwne filary i inne urokliwe elementy pozwalają ożywić długą historię browaru.

Trójmiasto jest domem dla wielu niesamowitych muzeów, które z pewnością dostarczą Ci przyjemnych wrażeń i pięknych wspomnień. Muzea Gdańska, o których przeczytałeś przed chwilą, urzekają ogromem historii i kultury, które w sobie gromadzą. Przygotuj się więc na ekscytujące zwiedzanie, po którym możesz zatrzymać się w zabytkowych wnętrzach trójmiejskich hoteli.

Posted in Zwiedzanie
+

Search Room

Required fields are followed by *